Нов Чифлик (Пиринско)

село во Општина Гоце Делчев, Неврокопско, Пиринска Македонија

Нов Чифлик (или Чам Лифлик; од 1937 г. офиц. Борово) е село во Општина Неврокоп.

Нов Чифлик
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)


Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди