Боржоза

поранешно село во Неврокопско, Пиринска Македонија


Боржоза (од 1934 г. Драгостин[1]; бугарски: Драгостин) — поранешно село во Неврокопско, Пиринска Македонија, во денешната Општина Неврокоп (Гоце Делчев), Благоевградска област, Бугарија.

Боржоза
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Личности родени во Боржоза, односно Драгостин:

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Мичев, Николай, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878 – 1987“, София, 1989.

Надворешни врскиУреди