Брезница (Неврокопско)

село во Неврокопско, Пиринска Македонија

Брезница — село во Општина Неврокоп.

Брезница
Поглед кон селото
Поглед кон селото
Брезница is located in Бугарија
Брезница
Брезница
Местоположба во областа
Брезница во рамките на Пиринска Македонија
Брезница
Местоположба на Брезница во Општина Неврокоп и Благоевградската област
Координати: 41°40′N 23°40′E / 41.667° СГШ; 23.667° ИГД / 41.667; 23.667
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаНеврокоп
Површина
 • Вкупна81,82 км2 (31,59 ми2)
Надм. вис.&10000000000000715000000715 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно3.389
 • Густина41/км2 (110/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Бугарија според пописот од 1 февруари 2011 г. Ethnic composition, all places: 2011 census.