Грмен (општина)

(Пренасочено од Општина Грмен)

Општина Грмен (бугарски: Община Гърмен) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е селото Грмен. Општината има 16 населени места со вкупно население од 14.247 жители (2015).

Општина Грмен
Община Гърмен
Грб на Општина Грмен
Грб
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија
Местоположба во Пиринска Македонија
Местоположба во Бугарија
Garmen Municipality Bulgaria map.png
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеГрмен
Управа
 • ГрадоначалникМинка Капитанова (ДПСОГ)
Површина
 • Вкупна388,48 км2 (14,999 ми2)
Надм. вис.&10000000000000605000000605 м
Население (2015)
 • Вкупно14.247
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоgarmen.bg

ГеографијаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

 
Карта на Општина Грмен со населените места

Општината има вкупно 16 населени места, од кои сите се села. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди