Балдевосело во Светиврачко, Пиринска Македонија, денес во општината Свети Врач на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Балдево
Балдево is located in Бугарија
Балдево
Балдево
Местоположба во областа
Балдево is located in Пиринска Македонија
Балдево
Местоположба на Балдево во Општина Свети Врач и Благоевградската област
Координати: 41°37′N 23°46′E / 41.617° N; 23.767° E / 41.617; 23.767Координати: 41°37′N 23°46′E / 41.617° N; 23.767° E / 41.617; 23.767
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаГрмен
Површина
 • Вкупна8.038 км2 (3,103 ми2)
Надм. вис.&10000000000000598000000598 м
Население (2015)
 • Вкупно174
 • Густина0,022/км2 (0,056/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2948
Повик. бр.07523

Географиja и местоположбаУреди

Селото Балдево се наоѓа на надморска висина од 598 метри. Атарот на селото зафаќа површина од 8.038 км2.

НаводиУреди