Липце (словенечки: Lipce) — населба во Општина Јесенице во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.

Липце
Lipce
Поглед на Липце
Липце is located in Slovenia
Липце
Липце
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°25′3.9″N 14°5′31.6″E / 46.417750° СГШ; 14.092111° ИГД / 46.417750; 14.092111
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЈесенице
Површина
 • Вкупна0,7 км2 (0,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000553700000553,7 м
Население (2020)
 • Вкупно240
 • Густина340/км2 (890/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4273