Хрушица (Јесенице)

Хрушица (словенечки: Hrušica) — населба во Општина Јесенице во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.

Хрушица
Hrušica
Поглед на Хрушица
Хрушица is located in Slovenia
Хрушица
Хрушица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°26′47.2″N 14°0′46.8″E / 46.446444° СГШ; 14.013000° ИГД / 46.446444; 14.013000
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЈесенице
Површина
 • Вкупна9,7 км2 (3,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000590700000590,7 м
Население (2020)
 • Вкупно1.620
 • Густина170/км2 (430/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4276