Потоки (словенечки: Potoki) — населба во Општина Јесенице во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.

Потоки
Potoki
Потоки is located in Slovenia
Потоки
Потоки
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°25′0.8″N 14°7′4.8″E / 46.416889° СГШ; 14.118000° ИГД / 46.416889; 14.118000
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЈесенице
Површина
 • Вкупна3,9 км2 (1,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000581500000581,5 м
Население (2020)
 • Вкупно112
 • Густина29/км2 (74/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4270