Планина под Голица

Планина под Голица (словенечки: Planina pod Golico) — населба во Општина Јесенице во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.

Планина под Голица
Planina pod Golico
Поглед на Планина под Голица
Планина под Голица is located in Slovenia
Планина под Голица
Планина под Голица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°27′57″N 14°3′2.5″E / 46.46583° СГШ; 14.050694° ИГД / 46.46583; 14.050694
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЈесенице
Површина
 • Вкупна11,3 км2 (4,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000948000000948 м
Население (2020)
 • Вкупно281
 • Густина25/км2 (64/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4270