Олшамар (швед. Olshammar) е селце во општината Аскерсунд (округ Еребру), Шведска. Населението брои 314 жители.[1]

Олшамар
Olshammar
Достоинственичкиот дом во Олшамар
Достоинственичкиот дом во Олшамар
Олшамар is located in Шведска
Олшамар
Олшамар
Координати: 58°45′N 14°48′E / 58.750° N; 14.800° E / 58.750; 14.800Координати: 58°45′N 14°48′E / 58.750° N; 14.800° E / 58.750; 14.800
ЗемјаШведска
ПокраинаНерке
ОкругЕребру
ОпштинаАскерсунд
Површина[1]
 • Вкупна0,85 км2 (33 ми2)
Население (2005-12-31)[1]
 • Вкупно314
 • Густина368/км2 (950/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Селото е познато како родно место на поетот Вернер фон Хејденстам (1859-1940), добитник на Нобеловата награда за литература во 1916.

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Број на жители и густина на населеноста км км2 2000 и 2005“ (xls). Централна статистичка служба. Посетено на 8 мај 2009. (шведски)