Олаф Шолц (германски: Olaf Scholz; р. 6 јуни 1958 во Оснабрик) — германски политичар, член на Социјалдемократската партија на Германија и градоначалник на Хамбург од 7 март 2011 година.

Олаф Шолц
Olaf Scholz – Bürgerschaftswahl in Hamburg 2015 02.jpg
Олаф Шолц во 2015
Градоначалник на Хамбург
На должноста
Стапил
7 март 2011
Претходник Кристоф Алхаус
Министер за труд и социјални работи
На должноста
21 ноември 2007 – 27 октомври 2009
Претходник Франц Минтеферинг
Наследник Франц Јозеф Јунг
Сенатор за внатрешни работи на Хамбург
На должноста
30 мај 2001 – 31 октомври 2001
Претходник Хартмут Вроклаге
Наследник Роналд Шил
Заменик претседавач на SPD
со Ханелор Крафт, Клаус Воверајт и Мануела Швезих
На должноста
Стапил
13 ноември 2009
Претходник Франк-Валтер Штајнмајер
Пер Штајнбрик
Андреа Налес
Лични податоци
Роден(а) 6 јуни 1958 (1958-06-06) (61 г.)
Оснабрик, Германија
Националност  Германија
Партија SPD
Установа Универзитет Хамбург
Занимање Адвокат
Портал OlafScholz.de

Од мај до октомври 2011 година бил министер за внатрешни работи (Innensenator) на Слободниот и ханзеатски град Хамбург и од 2002 до 2004 бил генерален секретар на SPD. Шолц го наследил Франц Минтеферинг како министер за труд и социјални работи, кога Франц ја напуштил функцијата во 2007 година.[1]

Во 2010, Олаф Шолц учествувал во годишниот состанокот на Билдербершката група во Сиџес, Шпанија.[2]

На 20 февруари 2011, социјалдемократите и Шолц победија на покраинските избори во Хамбург со 48,3% од гласовите, што довело до 62 места од вкупно 121 во парламентот на Хамбург.[3] Шолц се остажал како член на 17. Бундестаг на 11 март 2011 година, кратко по неговиот избор како Прв градоначалник.

НаводиУредиПартиски функции
Претходник
Франц Минтеферинг
Генерален секретар на Социјалдемократската партија на Германија
2002-2004
Наследник
Клаус Уве Бенетер