Одбојка на Летните олимписки игри 2000

Одбојката на Летните олимписки игри 2000 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Сиднеј, Австралија и тоа во машка и во женска конкуренција.

10-ти Одбојкарски олимписки турнир
Сиднеј 2000
Olympic rings.svg
Детали
Олимписки игри Летни олимписки игри 2000
Домаќин  Австралија
Град Сиднеј
Дата 16 септември 2000 (2000-09-16)
Мажи 12
Медали (мажи):
Gold medal.svg
Злато
 Југославија
Silver medal.svg
Сребро
 Русија
Bronze medal.svg
Бронза
 Италија
Жени 12
Медали (жени):
Gold medal.svg
Злато
 Куба
Silver medal.svg
Сребро
 Русија
Bronze medal.svg
Бронза
 Бразил

На овие Олимписки игри, за вторпат била воведена дисциплината одбојка на плажа во машка и женска конкуренција.

МедалиУреди

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   Австралија 1 0 0 1
  Куба 1 0 0 1
  САД 1 0 0 1
  Југославија 1 0 0 1
5   Бразил 0 2 2 4
6   Русија 0 2 0 2
7   Германија 0 0 1 1
  Италија 0 0 1 1

Надворешни врскиУреди