Одбојка на Летните олимписки игри 1996

Одбојката на Летните олимписки игри 1996 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Атланта, САД и тоа во машка и во женска конкуренција.

9-ти Одбојкарски олимписки турнир
Атланта 1996
Olympic rings without rims.svg
Детали
Олимписки игри Летни олимписки игри 1996
Домакин  САД
Град Атланта
Дата јули 20 1996 (1996-07-20)
Мажи 12
Медали (мажи):
Gold medal.svg
Злато
 Холандија
Silver medal.svg
Сребро
 Италија
Bronze medal.svg
Бронза
 Југославија
Жени 12
Медали (жени):
Gold medal.svg
Злато
 Куба
Silver medal.svg
Сребро
 Кина
Bronze medal.svg
Бронза
 Бразил

На овие Олимписки игри, за првпат била воведена дисциплината одбојка на плажа во машка и женска конкуренција.

МедалиУреди

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   Бразил 1 1 1 3
2   САД 1 1 0 2
3   Холандија 1 0 0 1
  Куба 1 0 0 1
5   Кина 0 1 0 1
  Италија 0 1 0 1
7   Австралија 0 0 1 1
  Канада 0 0 1 1
  Југославија 0 0 1 1

Надворешни врскиУреди