Оберстдорф (германски: Oberstdorf) — град во германската сојузна покраина Баварија . Тој е еден од 28-те општински центри во областа Горен Алгој .

Оберстдорф

Oberstdorf

Поглед кон Оберстдорф
Поглед кон Оберстдорф
Поглед кон Оберстдорф
Грб на Оберстдорф
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Баварија
Адм. подрач. Швабија
Округ Горен Алгој
Градоначалник Laurent Mies
Основни податоци
Надм. височина 815 м
Население 9.572 (31 декември 2020)[1]
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Пошт. бр. 87561
Портал Службено мрежно место
Местоположба на Оберстдорф во рамките на округот Горен Алгој
Карта
Карта

Знаменитости

уреди

Оберстдорф е ски центар во регионот Алгој на Баварските Алпи . Во Оберстдорф секоја година на 30 декември се одржува првата познатат Турнеја на четири скокланици .

Во центарот на Оберстдорф постои црква чиј висок врв служи како обележје во движењето низ градот. Врвовите на Небелхорн и Фелорн даваат драматичен поглед на Алпите. На Небелхорн може да се стигне со голема железница. Оберстдорф е еден од највисоките трговски градови во Германија.

Нешто надвор од градот бил изграден центар за современи уметнички слајдови, кој содржи три затворени лизгалишта, од кои некои се отворени за граѓаните, за рекреативни лизгања.

Посетителите можат да возат со уникатен жичара до врвот на скокот на Хани Клопфер.

Географија

уреди

Градот е на надморска височина од 813 метри. Областа на општината е 229.7. Во самиот град, според проценката за 2010 година, живееле 9.974 жители. Просечната густина на населеност изнесува 43 жители. Има регионален код 9780133.

Меѓународна соработка

уреди
Место Држава Вид на соработка Од
Мегев Франција партнерство 1970
Извор [2]

Наводи

уреди
  1. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. јуни 2021. (германски)
  2. Савет општина и региона Европе - Преглед међуопштинске сарадње, Посетено на 30. 6. 2010.

Надворешни врски

уреди