Обернфелд (германски: Obernfeld) — општина во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Обернфелд
Католичка црква во Обернфелд
Католичка црква во Обернфелд
Грб на Обернфелд
Обернфелд is located in Германија
Обернфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Гиболдехаузен
Градоначалник Карл-Бернд Вистефелд (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,72 км2
Надм. височина 171 м
Население 925 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37434
Повик. бр. 05527
Портал www.obernfeld.de
Местоположба на Обернфелд во рамките на округот Гетинген
Карта
Координати 51°33′20″N 10°14′0″E / 51.55556° N; 10.23333° E / 51.55556; 10.23333Координати: 51°33′20″N 10°14′0″E / 51.55556° N; 10.23333° E / 51.55556; 10.23333

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди