ОУ „Неџати Зекерија“ - Коџаџик

основно училиште во Македонија

Основно училиште „Неџати Зекерија“ (службено: Основно општинско училиште „Неџати Зекерија“ - Коџаџик; скратено: ООУ „Неџати Зекерија“) — централно основно училиште во дебарското село Коџаџик.[1]

Неџати Зекерија

Поглед на училиштето
Поглед на училиштето
Место
Општина: Општина Центар Жупа
Наречено по: Неџати Зекерија
Нас. место: Коџаџик
Адреса: с. Коџаџик
Местоположба

Карта

Основни информации
Основано: 1988; пред 36 години (1988)
Број на ученици: 260 (2019/20)
Настава на: турски
Контактни информации
Е-пошта necatizekeriya@hotmail.com

Училиштето е именувано по турскиот писател Неџати Зекерија.

Историја

уреди

Училиштето било изградено во 1988 година.[2]

Настава

уреди

Во училиштето наставата се изведува на турски наставен јазик.

Подрачни училишта

уреди

Во составот на училиштето влегуваат следниве подрачни училишта:

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 30.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  2. „ООУ „Неџати Зекерија" (PDF). Посетено на 20 декември 2022.

41°26′29.3″N 20°35′52.1″E / 41.441472° СГШ; 20.597806° ИГД / 41.441472; 20.597806