Нојштат (Харц)

општина во Германија

Нојштат (службено познат како Нојштат/Харц; германски: Neustadt/Harz) — село и поранешна општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 6 јули 2018 година претставува дел од општината Харцтор.

Нојштат
Место во Харцтор
Поглед на Нојштат
Поглед на Нојштат
Поглед на Нојштат
Грб на Нојштат
Нојштат (Харц) во рамките на Германија
Нојштат (Харц)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Град Харцтор
Место единици 2
Основни податоци
Површина 11,47 км2
Надм. височина 280 м
Население 1.122  (31 декември 2016)
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99762
Повик. бр. 036331
Портал www.neustadt-harz.de
Координати 51°33′36″N 10°50′3″E / 51.56000° СГШ; 10.83417° ИГД / 51.56000; 10.83417

Географија уреди

Местоположба уреди

Нојштат се наоѓа во Јужен Харц, североисточно од окружниот град Нордхаузен.

Надворешни врски уреди