Харцтор

општина во Германија

Харцтор (германски: Harztor) — општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Била создадена на 1 јануари 2012 со спојување на поранешните општини Илфелд и Нидерзаксверфен.

Харцтор
Црква во Нидерзаксверфен
Црква во Нидерзаксверфен
Црква во Нидерзаксверфен
Харцтор во рамките на Германија
Харцтор
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Штефан Кланте (UWL)
Основни податоци
Површина 109,37 км2
Надм. височина 210 м
Население 7.543 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99768, 99762
Повик. бр. 036331
Местоположба на Харцтор во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Карта
Координати 51°34′N 10°46′E / 51.567° СГШ; 10.767° ИГД / 51.567; 10.767

Географија уреди

Местоположба уреди

Харцтор се наоѓа на крајниот север од Тирингија, каде се наоѓа и најсеверната точка на покраината. Општината се наоѓа околу девет километри северно од окружниот град Нордхаузен.

Соседни општини уреди

Соседни општини во Тирингија се Елрих и Нордхаузен. На север од општината се граничи со Оберхарц на Брокен и на исток со Зидхарц, обете во Саксонија-Анхалт.

Општински единици уреди

Харцтор се состои од следниве места:

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди