Нојштат (Ајхсфелд)

село и поранешна општина во Германија

Нојштат (германски: Neustadt) — село и поранешна општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2010 е дел од општината Ам Омберг.

Нојштат
Место во Ам Омберг
Нојштат
Нојштат
Нојштат
Грб на Нојштат
Нојштат (Ајхсфелд) во рамките на Германија
Нојштат (Ајхсфелд)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општина Ам Омберг
Основни податоци
Површина 3,59 км2
Надм. височина 282−320 м
Население 722  (31 декември 2009)
 - Густина 201 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37345
Повик. бр. 036077
Портал www.vg-eichsfeld-suedharz.de
Координати 51°28′3″N 10°27′52″E / 51.46750° СГШ; 10.46444° ИГД / 51.46750; 10.46444