Нојндорф (Саксонија-Анхалт)

Нојндорф — село и поранешна општина во округот Залцландкрајс, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009, е дел од градот Штасфурт.

Нојндорф
Градски дел во Штасфурт
Административната зграда во Нојндорф
Административната зграда во Нојндорф
Административната зграда во Нојндорф
Грб на Нојндорф
Нојндорф (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Нојндорф (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцландкрајс
Град Штасфурт
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 74 м
Население 2.245  (31 декември 2006)
 - Густина 150 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39418
Повик. бр. 03925
Координати 51°49′N 11°34′E / 51.817° СГШ; 11.567° ИГД / 51.817; 11.567