Нојндорф кај Лобенштајн

Нојндорф кај Лобенштајн (германски: Neundorf bei Lobenstein) — село и поранешна општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Розентал на Ренштајг.

Нојндорф кај Лобенштајн
Место во Розентал на Ренштајг
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Нојндорф кај Лобенштајн
Нојндорф кај Лобенштајн во рамките на Германија
Нојндорф кај Лобенштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општина Розентал на Ренштајг
Основни податоци
Површина 11,81 км2
Надм. височина 650 м
Население 554  (31 декември 2018)
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07356
Повик. бр. 036651
Портал www.gemeinde-neundorf.de
Местоположба на Нојндорф кај Лобенштајн во новооснованата општина Розентал на Ренштајг
Местоположба на Нојндорф кај Лобенштајн во новооснованата општина Розентал на Ренштајг
Координати 50°26′0″N 11°36′0″E / 50.43333° СГШ; 11.60000° ИГД / 50.43333; 11.60000Координати: 50°26′0″N 11°36′0″E / 50.43333° СГШ; 11.60000° ИГД / 50.43333; 11.60000

ГеографијаУреди

Местото се наоѓа југозападно од градот Бад Лобенштајн.

Надворешни врскиУреди