Нојендорф Б (германски: Neuendorf B) — село и поранешна општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината се состои од селата Јанов и Нојендорф Б. Од 1 јануари 2012 е дел од општината Шпантеков.

Нојендорф Б
Место во Шпантеков
Нојендорф Б is located in Германија
Нојендорф Б
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Општина Шпантеков
Основни податоци
Површина 13,79 км2
Надм. височина 14 м
Население 168  (31 декември 2010)
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17391
Повик. бр. 039723
Портал www.amt-anklam-land.de
Координати 53°47′N 13°23′E / 53.783° СГШ; 13.383° ИГД / 53.783; 13.383Координати: 53°47′N 13°23′E / 53.783° СГШ; 13.383° ИГД / 53.783; 13.383