Ночера Инфериоре

Nocera Inferiore pos SA.gif

Инфериорни вечери ( италијански: Nocera Inferiore ), некогашен Ноцера деи Пагани, е град и општина во Кампанија, Италија, во провинцијата Салерно, во подножјето на планините Монте Албино, на 20 км источно-југоисточно од Неапол со воз.

ИсторијаУреди

Во периодот пред доминацијата на римското население во јужна Италија, Нукерија Алфатерна бил центарот на регионот во долината на реката Сарно, со градови како што се Херкуланеум, Помпеја, Стабија и Соренто . Ја задржала својата верност кон Рим до 309 година п.н.е. кога се придружила на Самнитите во 308 година п.н.е е одбиен обидот на Римјаните да ја населат долината Сарна,но во 307 година п.н.е подклекнала и била освоена . Таа успеала да одржи поволни услови и да му остана верна на Рим дури и по Битката кај Кана .

Ханибал ослабнал во 216 година п. н. е. изгладнување и конечно го уништи градот. Жителите се вратиле кога беше постигнат мировен договор. Дури и за време на сојузничката војна во Рим, Нучерија остана верна на Рим, иако градовите под нејзина команда им се придружија на бунтовниците; потоа тие станале независни градови, а Нучерија се здоби со делови од територијата на Стабија, која беше уништена од Корнелиус Сула во 89 година п.н.е. , како компензација. 73 година п.н. е. уништен Спартак .

Во раните денови, градот станал епископско седиште, а во 12 век се соединил со Невиниот II против Рудер Втори од Сицилија, за што жестоко настрадал . Во 13 век градот бил наречен Нучерија Христијанорум (Ночера Кристијан ), затоа што колонијата на Сарацен ја населил Фридрих Втори во градот Луцера, порано позната како Ночера Пула .

Малата колонија на Сарацен всушност била населена во 9 век.

Од крајот на 15 век до 1806 година го имал епитетот „паганска“ ( Nučeria Paganorum ). Денес, постои градот Пагани, на околу 1,5 км западно од Ноцера.

Главни знаменитостиУреди

Хелена, вдовица на Манфред Сицилија, била затворена во замок и починала во него по Битката кај Беневенто (1266). Тука, исто така, папата Урбан VI ги затвори кардиналите кои биле приврзаници на антипопот Климент VII . Во замокот исто така некое време го поминал и познатите писатели Данте Алигијери и Џовани Бокачо .

На околу 3 км источно, близу местото Ночера Супериоре, се наоѓа црквата Санта Марија Маџоре, која датира од 6. век.

Познати граѓаниУреди

  • Франческо Солимена, познат барокен сликар.
  • Јакопо Саназаро, познат поет, хуманист и епиграмист.
  • Свети Луис Тулушки, канонизиран на 7 април 1317 година.
  • Симоне Бароне, фудбалер, победник на СП 2006 во Германија со италијанската репрезентација.
  • Рафале де Мартино, фудбалер

ПревозУреди

Ночера е поврзана со железниците во Неапол, Авелинес и Салерно.

ГеографијаУреди

Клима на {{{Место}}}
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек

НаселениеУреди

Според пописот во 2011 година, во општината живееле 46.563 лица.[1] Предлошка:ДемографијаИТА

ПоврзаноУреди

  • FK Nocerina 1910 година
  • Стадион Сан Франческо

НаводиУреди

  1. „Statistiche I.Stat“. ISTAT. 28 декември 2012.

Надворешни врскиУреди

  Оваа статија вклучуваат текст од дело кое сега е во јавна сопственост „“. Енциклопедија Британика (XI). (1911). Cambridge University Press. (англиски)