Николина Кујача

македонска глумица

Николина Кујача (Струга, 30 мај 1974) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Николина Кујача
Родена 30 мај 1974
Струга, Македонија Македонија
Националност Македонка
Позната по улогата во:
Големата вода
Прашина
Јас сум од Титов Велес
Занимање глумица

Дипломирала на отсекот за глумечка игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје (1999). На театарските сцени низ Македонија настапувала како слободен уметник.

Селективна театрографија уреди

  • Џени (Опера за три гроша, 1996),
  • Дуњаша (Вишновата градина, 1997);
  • Сестрата (Маме му ебам кој прв почна, 1997);
  • Марија (Диво месо, 2000),
  • Марија Лукјанова (Животот е прекрасен, 2016) [1]

Филмографија уреди

ТВ-филмови

ТВ-серии

Награди уреди

  • Награда Трајко Чоревски за најдобар млад глумец на Македонскиот театарски фестивал Војдан Чернодрински за улогата на Сестрата во претставата Маме му ебам кој прв почна (Прилеп, 1997)[2].

Наводи уреди

  1. http://republika.mk/579170[мртва врска]
  2. „Николина Кујача“. Посетено на 2012-09-14. На |first= му недостасува |last= (help)

Надворешни врски уреди