Николина Кујача

македонска глумица

Николина Кујача (Струга, 30 мај 1974) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Николина Кујача
Роден 30 мај 1974
Струга, Македонија Македонија
Националност Македонка
Познат по улогата во:
Големата вода
Прашина
Јас сум од Титов Велес
Занимање глумица

Дипломирала на отсекот за глумечка игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје (1999). На театарските сцени низ Македонија настапувала како слободен уметник.

Селективна театрографијаУреди

  • Џени (Опера за три гроша, 1996),
  • Дуњаша (Вишновата градина, 1997);
  • Сестрата (Маме му ебам кој прв почна, 1997);
  • Марија (Диво месо, 2000),
  • Марија Лукјанова (Животот е прекрасен, 2016) [1]

ФилмографијаУреди

ТВ-филмови


ТВ-серии

НаградиУреди

  • Награда Трајко Чоревски за најдобар млад глумец на Македонскиот театарски фестивал Војдан Чернодрински за улогата на Сестрата во претставата Маме му ебам кој прв почна (Прилеп, 1997)[2].

НаводиУреди

  1. http://republika.mk/579170[мртва врска]
  2. „Николина Кујача“. Посетено на 2012-09-14. На |first= му недостасува |last= (help)

Надворешни врскиУреди