Никола Боем

италијански друмски велосипесист

Никола Боем (италијански: Nicola Boem; р. 27 септември 1989) — италијански професионален друмски велосипедист, кој последно возел за професионалната континентална екипа Грин Проџект-Бардијани-ЦСФ-Фаизане.[2]

Никола Боем
Боем на Трка околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеНикола Боем
Роден27 септември 1989.(1989-09-27)(34 г.)
Сан Дона ди Пјаве,  Италија
Висина1,87 м[1]
Маса75 кг[1]
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2008
2009

2010
2010-2012
2012
У.К. Басо Пјаве
Маркиол-Паста Монтеграпа-Сите-Ераклија
Реале Мутуа-ОРТ
Залф-Дезире-Фјор
Колнаго-ЦСФ Бардијани (стажант)
Професионални клубови
2013–2017 Бардијани Валволе-ЦСФ Инокс
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2015)
Последна промена
6 април 2018

Настапил на Џиро д’Италија 2014. Ја освоил десеттата етапа на Џиро д’Италија 2015 во соло-победа напаѓајќи ги другите членови на бегството.[3]

Достигнувања уреди

2009
2. Џиро дел Белведере
5. Копа Сан Гео
2010
1. Етапа 6 Џиро дела Вале д’Аоста
3. Трофео Франко Балестра
8. Џиро дел Белведере
2011
1. Џиро дел Белведере
2. Трофео Франко Балестра
3. Краен пласман Џиро дел Венето
6. Трофео Едил Ц
2012
2. Копа Сан Гео
2. Трофео Едил Ц
2014
1. Етапа 6 Трка околу Данска
2015
1. Етапа 10 Џиро д’Италија
2017
1.   Спринтерски пласман Трка Дубаи

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017
  Џиро 137 128 159 139 152
  Тур
  Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Никола Боем“. Бардијани-ЦСФ. GM Sport. Архивирано од изворникот на 2014-08-15. Посетено на 5 септември 2014.
  2. „Seventeen riders in 2018 roster“. Бардијани-ЦСФ. GM Sport SRL. 14 ноември 2017. Архивирано од изворникот на 2019-01-01. Посетено на 5 јануари 2018.
  3. Ричард Виндзор (19 мај 2015). „Никола Боем ја освои десеттата етапа, додека Ричи Порт изгуби време“. Cycling Weekly. IPC Media Sports & Leisure network. Посетено на 1 јуни 2015.

Надворешни врски уреди