Никлас Култи

Никлас Култи (роден на 22 април 1971 година) — поранешен професионален тенисер од Шведска. Роден е во Стокхолм.

Тениска кариераУреди

ЈуниориУреди

Култи бил рангиран број 1 на јуниорската светска ранг-листа во поединечна конкуренција во 1989 година, откако ги освоил титулите за јуниори на Австралија Опен и Вимблдон, а завршил како финалист или второпласиран на САД Опен.

Професионални турнириУреди

Во 1990 година, Култи ја освоил својата прва титула во поединечна конкуренција во професионалните води во Аделаида. Тој освоил вкупно три титули на турнири во поединечна конкуренција во текот на неговата професионална кариера. Култи исто така освоил 13 титули во двојки од највисок ранг, вклучувајќи го и Мастерсот во Монте Карло во 1994 година (партнер му бил Магнус Ларсон) и Мастерсот во Париз во 2000 година (кога партнер му бил Макс Мирни). Култи бил второпласиран во машки двојки на Отвореното првенство на Франција во 1995 година (во пар со Ларсон) и на САД Опен во 1997 година (заедно со Јонас Бјоркман). Најдобриот настап на Култи во поединечна конкуренција му бил на Гренд слем турнирот на Отвореното првенство на Франција во 1992 година, каде стигнал до четврт-финалето победувајќи ги Џон Мекинро, Маркус Зилнер, Мајкл Ченг и Диего Перез пред да биде победен од Анри Леконт.

Култи бил член на шведските тимови кои го освоиле Дејвис купот во 1997 и 1998 година (бил партнер со Бјоркман кога победиле во двојки во финалето на двата натпревари). Исто така бил во тимот кој завршил како второпласиран на натпреварите од Дејвис купот во 1996 година. Во тој натпревар против Франција во петтиот и решавачки натпревар Култи играл против Арно Боец, и загубил. Тој бил многу доцна замена за повредениот Стефан Едберг. Натпреварот бил вистински трилер бидејќи траел 4 часа и 46 минути, Боец спасил три натпревар - поени и конечно го совладал Култи со резултат од 7–6, 2–6, 4–6, 7–6, 10–8 во сетови (3:2).[1]

Највисокото рангирање на Култи во кариерата му било светски играч број 32 во 1993 година, во поединечна конкуренција и 11ти во парови во 1997 година. Неговата финасиска добивка во кариерата изнесувала 3.186.946 американски долари. Од професионалните турнири се повлекол во 2000 година. Тој моментално ја води тениската академија наречена „Добро до одлично“ заедно со великаните во овој спорт Магнус Норман и Микаел Тилстром.

Финалиња во кариератаУреди

Сингл: 7 (3 победи, 4 порази)Уреди

Достигнување
Грен слем турнири (0–0)
АТП Мастерс серии (0–0)
АТП Шампион серии (0–0)
АТП турнири (3–4)
Резултат Победи/Порази Дата Турнир Подлога противник Резултат
Пораз 0–1 август 1990 Прага, Чехословачка земја   Џорди Аресе 6–7(3–7), 6–7(6–8)
Победа 1–1 јануари 1991 Аделаида, Австралија тврда   Михаел Штих 6–3, 1–6, 6–2
Победа 2–1 јануари 1993 Аделаида, Австралија тврда   Кристијан Бергстрем 3–6, 7–5, 6–4
Пораз 2–2 март 1993 Копенхаген, Данска тепих-синтелон (i)   Андреј Олховски 5–7, 6–3, 2–6
Пораз 2–3 април 1996 Атланта, САД земја   Карим Алами 3–6, 4–6
Победа 3–3 јуни 1996 Хале, Германија трева   Јевгени Кафелников 6–7(5–7), 6–3, 6–4
Пораз 3–4 јуни 1999 Хале, Германија трева   Николас Кифер 3–6, 2–6

Парови: 25 (13 победи, 12 порази)Уреди

Резултат Победи/Порази Дата Турнир Подлога Партнер Opponents Score
Победа 1. 1992 Копенхаген,

Данска

тепих-синтелон   Магнус Ларсон   Хендрик Јан Давидс

  Либор Пимек

6–3, 6–4
Победа 2. 1992 Сан Марино земја   Микаел Тилстром   Кристиан Бренди
  Федерико Мордеган
6–2, 6–2
Победа 3. 1994 Монте Карло, Монако земја   Магнус Ларсон   Јевгени Кафелников
  Даниел Вачек
3–6, 7–6, 6–4
Пораз 1. 1994 Бастад, Шведска земја   Микаел Тилстром   Јан Апел
  Јонас Бјоркман
2–6, 3–6
Пораз 2. 1994 Куала Лумпур, Малезија тепих-синтелон   Ларс-Андерс Валгрен   Јако Елтинг
  Пол Хархуис
0–6, 5–7
Пораз 3. 1995 Франција опен, Париз земја   Магнус Ларсон   Јако Елтинг
  Пол Хархуис
7–6, 4–6, 1–6
Победа 4. 1996 Антверпен, Белгија тепих-синтелон   Јонас Бјоркман   Јевгени Кафелников
  Мено Остинг
6–4, 6–4
Пораз 4. 1996 Санкт Петерсбург, Русија тепих-синтелон   Петер Ниборг   Јевгени Кафелников

  Андреј Олховски

3–6, 4–6
Победа 5. 1996 Њу Делхи, Индија тврда   Јонас Бјоркман   Бајрон Блек
  Сендон Стоул
4–6, 6–4, 6–4
Пораз 5. 1996 Монте Карло, Монако тврда   Јонас Бјоркман   Елис Фереира
  Јан Симеринк
6–2, 3–6, 2–6
Пораз 6. 1996 Лос Анџелес, САД тврда   Јонас Бјоркман   Мариус Бернард
  Пјет Норвал
5–7, 2–6
Пораз 7. 1996 Њу Хевн, САД тврда   Јонас Бјоркман   Бајрон Блек
  Грант Конел
4–6, 4–6
Победа 6. 1997 Атланта, САД земја   Јонас Бјоркман   Скот Дејвис
  Кели Џонс
6–2, 7–6
Победа 7. 1997 Бастад, Шведска земја   Микаел Тилстром   Магнус Густафсон
  Магнус Ларсон
6–0, 6–3
Пораз 8. 1997 Индијанаполис, САД тврда   Јпонас Бјоркман   Мајкл Тебут
  Микаел Тилстром
3–6, 2–6
Пораз 9. 1997 САД опен, Њу Јорк тврда   Јонас Бјоркман   Јевгени Кафелников
  Даниел Вачек
6–7, 3–6
Победа 8. 1998 Санкт Петерсбург, Русија тепих-синтелон   Микаел Тилстром   Мариус Бернард
  Брент Хејгарт
3–6, 6–3, 7–6
Пораз 10. 1998 Прага, Чешка земја   Фредрик Берг   Вејн Артурс
  Андреј Кратзман
1–6, 1–6
Победа 9. 1998 Стокхолм, Шведска тврда (i)   Микаел Тилстром   Крис Хагард
  Питер Ниборг
7–5, 3–6, 7–5
Пораз 11. 1999 Бастад, Шведска земја   Микаел Тилстром   Дејвид Адамс
  Џеф Таранго
6–7, 4–6
Пораз 12. 1999 Бурнемаут, Англија земја   Михаел Колман   Дејвид Адамс
  Џеф Таранго
3–6, 7–6, 6–7
Победа 10. 2000 Барселона, Шпанија земја   Микаел Тилстром   Пол Хариус
  Сендон Стоул
6–2, 6–7, 7–6
Победа 11. 2000 Хале, Германија трева   Микаел Тилстром   Маеш Бупати
  Давид Приносил
7–6, 7–6
Победа 12. 2000 Бастад, Шведска земја   Микаел Тилстром   Андреа Гаудензи
  Диего Наргизо
4–6, 6–2, 6–3
Победа 13. 2000 Париз Индор, Франција тепих-синтелон   Макс Мирниј   Пол Хариус
  Даниел Нестор
6–4, 7–5

Времеплов на натпреварите во двојкиУреди

Турнири 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 Кариера SR Кариера Победи-Порази
Гренд слем турнири
Австралија опен апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 1 коло 1 коло 3 коло 11 коло 3 коло 3 коло 2 коло 0 / 7 7–7
Франција опен апстиненција апстиненција апстиненција 1 коло апстиненција апстинемција 2 коло финале четвртгинале 2 коло 11 коло полуфинале 3 коло четвртфинале 0 / 9 19–9
Вимблдон апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 2 коло апстиненција четвртфинале четвртфинале четвртфинале 1 коло полуфинале апстиненција 0 / 6 14–6
САД опен апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција полуфинале 3 коло 2 коло финале 3 коло 1 коло 3 коло апстиненција 0 / 7 15–7
Гренд слем SR 0 / 0 0 / 0 0 / 0 0 / 1 0 / 0 0 / 0 0 / 3 0 / 3 0 / 4 0 / 4 0 / 4 0 / 4 0 / 4 0 / 2 0 / 29 N/A
Годишни Победи-Порази 0–0 0–0 0–0 0–1 0–0 0–0 6–3 7–3 6–4 11–4 5–4 6–4 10–4 4–2 N/A 55–29
АТП Мастерс серии
Индијан Велс NME апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 2 коло апстиненција четврт финале апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 0 / 2 3–2
Мајами NME апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 2 коло апстиненција 3 коло апстиненција полу

финале

апстиненција 3 коло 0 / 4 6–4
Монте Карло NME апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција победа 3 коло финале полу

финале

1 коло апстиненција четврт финале апстиненција 1 / 6 13–5
Рим NME апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 2 коло апстиненција 2 коло апстиненција 0 / 2 2–2
Хамбург NME апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција четврт финале апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 0 / 1 2–1
Канада NME апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција полу

финале

апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 0 / 1 3–1
Синсинати NME апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 1 коло апстиненција четврт финале апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 0 / 2 2–2
Штутгард (Стокхолм) NME апстиненција апстиненција 1 коло 1 коло четврт финале апстиненција апстиненција апстиненција 1 коло 1 коло 1 коло апстиненција 0 / 6 2–6
Париз NME апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 2 колоR апстиненција 1 коло 2 коло четврт финале апстиненција Победа апстиненција 1 / 5 6–4
Мастерс серии N/A 0 / 0 0 / 0 0 / 1 0 / 1 1 / 5 0 / 3 0 / 4 0 / 4 0 / 4 0 / 2 1 / 4 0 / 1 2 / 29 N/A
Годишни победи - порази N/A 0–0 0–0 0–1 0–1 10–4 1–3 8–4 6–4 3–4 4–2 5–3 1–1 N/A 39–27
ранг по години 484 271 206 592 213 489 23 50 16 16 38 37 15 155 N/A

НаводиУреди

  1. „Tennis: Boetsch thrills France“. The Independent. 2 December 1996. Посетено на 29 March 2012.

 Надворешни врскиУреди