Нерон (филм од 2004 година)

Нерон е телевизиски филм од италијанско-британска-шпанска копродукција, дел од серијата Империум. Филмот бил достапен на ДВД од ноември 2005 година во САД и Канада.

Нерон
Режирана одПол Маркус
УлогиХанс Матесон
Лаура Моранте
Џон Сим
Матијас Хабич
Тематски композиторАндреа Гера
Земја на потеклоОбединетото Кралство
Италија
Шпанија
Првичен јазикАнглиски
Производство
Времетраење197 min

Заплет уреди

Кога бил млад, идниот император Нерон е сведок како лудиот император Калигула го убива својот татко и ја протерува мајка му. Додека е во прогонство на понтинските острови, Агрипина, неговата мајка, гледа визија во која ѝ се предскажува дека нејзиниот син може да стане цар, но таа ќе мора прво да умре. Таа го прифаќа предлогот. Кога Агрипина се враќа од прогонство, таа ја труе храната на Клавдиј и Нерон станува император. Отпрвин, Нерон ги намалува даноците и воведува успешни програми и ја напаѓа Британија. Потоа тој ја запознава убавата робинка, Клаудија Акте и се оженува со неа, со тоа ја раскинува свршувачката со ќерката на Клаудиј, Клаудија Октавија, велејќи и дека може да се омажи за некој со кој ќе биде среќна. Со скршено срце, таа пристигнува на остров и се самоубива. Набрзо постепено полудува од моќта и го пали Рим. Тој се разведува од Акте и ги принудува граѓаните да гледаат рецитали со часови, а на еден од нив тој несакајќи ја убива својата нова бремена жена Попеа Сабина. Убива неколку членови на сенатот и наредува да ја избодат мајка му, каде таа вика: „Удри ја утробата, зашто тоа го роди“. Лудилото на Нерон набрзо предизвикува бунт, предизвикувајќи тој да избега од градот маскиран и да му ги пресече вените под тажната прегратка на Клаудија Акте, неговата некогаш страсна љубовница.

Филмот се обидува да го прикаже Нерон како добра душа која полудела, почнувајќи како брилијантен млад принц кој трпи неправда, а потоа е ентузијастички поздравен на почетокот на неговото владеење, спроведувајќи ги многу потребните реформи и уживајќи огромна популарност. Половина од филмот се концентрира на тинејџерските години на Нерон и неговиот љубовен живот со Акте.

Историски пропусти уреди

Неговиот однос со Клаудија Акте е прикажан поинаку, а неговото влијание врз неговиот развод со Клаудија Октавија е претерано. Всушност, по разводот на Нерон од Октавија, тој се оженил со својата бремена љубовница Попаја Сабина, со која се оженил двапати пред да се ожени со Нерон (Руфриус Криспинус и идниот император Ото). Смртта на Попеа Сабина е прикажана поинаку од тоа како всушност се случила. Според историските извори, Нерон во наплив на бес ја претепал до смрт. Филмот, исто така, не ги прикажува другите пријавени обиди на Нерон да ја убие својата мајка Агрипина Помладата, прво со труење. Во неговиот втор обид, тој го става душекот на мајка му, така што кога таа ќе легне, украс на таванот ќе падне на креветот. Третиот обид вклучувал саботажа на бродот на кој патуваше Агрипина, но таа успева да доплива до брегот. Четвртиот обид, во кој војник ја убил на лице место, е прикажан во филмот додека Агрипина оди кон војникот и му вели: „Удри ја утробата што го родила“. Во филмот е прикажано дека Нерон свири харфа, што е само делумно точно. Во крајниот дел од филмот Нерон е прикажан како свири на својата харфа во центарот на римскиот театар како император околу 62 н.е. Ова е фикција, бидејќи Нерон никогаш не свирел харфа пред голема публика. Обично свирел изолирано или во мала група пријатели.

На крајот, Нерон сам бега од градот и си ги пресекува вените каде што е прегрнат од Акте. Во реалноста, Нерон избегал од градот маскиран во куќата на еден од неговите лојални слободни; таму извршил самоубиство прободувајќи си го нож во пределот на вратот. Меѓутоа, тој не успеал и морашл да побара роб да ја заврши работата.[1]

Императорот Калигула е исто така прикажан поинаку. Во филмот, Калигула ја протерува само Агрипина, мајката на Нерон, но всушност Агрипина и Јулија Ливила биле протерани,а Ливила не се ни споменува во филмот. Неточно е прикажан и атентатот на Калигула. Во филмот, Калигула е намамен во бордел од неговите придружници, каде што е убиен. Историски гледано, тој бил убиен во криптопортикус под палатинскиот театар од преторијански стражари предводени од Касиус Хереа, Марко Винициј и Луциј Аниј Виницијан. Откако Калигула бил убиен, неговата сопруга и ќерка биле исто така погубени.

Буџетот на филмот бил околу 800.000 евра. Снимен е во Сицилија и Тунис кон крајот на 2004 и почетокот на 2005 година.

Улоги уреди

 • Ханс Матесон - Нерон
 • Лаура Моранте - Агрипина
 • Рике Шмид - Акте
 • Симон Андреу - Поридус
 • Соња Акино - Месалина
 • Марија Габриела Барбути - Лиција
 • Џејмс Бентли - Млад Нерон
 • Марко Бонини - Руф
 • Роберт Бразил - Гајус Силиус
 • Филип Кароа - Аполониј
 • Тод Картер - сенатор број 1
 • Масимо Дапорто - Клаудиус
 • Маурицио Донадони - Бурус
 • Емануела Гаручио - Клаудија
 • Матијас Хабич - Сенека
 • Клаус Хендл - Палас
 • Јохен Хорст - Етиус
 • Руби Камер - Марзија
 • Анџела Молина - Домиција
 • Марио Опинато - Тигелинус
 • Виторија Пучини - Октавија
 • Иан Ричардсон - Септимус
 • Паоло Скалабрино - сенатор # 2
 • Џон Сим - Калигула
 • Лиз Смит - гатачка
 • Елиса Товати - Попеа
 • Пјер Ванек - Павле од Тарсус
 • Франческо Вендити - Британикус

Филмска екипа уреди

 • Режија: Пол Маркус
 • Телеигра од: Пол Билинг и Франческо Конталдо
 • Продуцент: Лука Бернабеи
 • Директор на фотографија: Џовани Галасо
 • Дизајнер на продукција: Паоло Бјагети
 • Уреди: Алесандро Луциди
 • Костимограф: Паоло Скалабрино
 • Музика: Андреа Гуера

Наводи уреди

 1. Suetonius, Life of Nero