Пол Корин Валентајн Маркус (30 мај 1954 - 13 февруари 2011) бил британски телевизиски режисер и продуцент.[1] Најголем успех постигнал како продуцент на телевизиската серија „Главен осомничен“ („Prime Suspect“). Тој исто така работел во кино и во театар.

Пол Маркус
Роден(а)Пол Корин Валентајн Маркус
30 мај 1954(1954-05-30)
Лондон, Англија
Починал(а)13 февруари 2011(2011-02-13) (возр. 56)
Лондон, Англија
Занимањетелевизиски режисер
СопружникВивијана Маранцано (1987–2011)

Ран живот

уреди

Маркус се родил во Лондон во 1954 година, син на драматургот Френк Маркус. Тој се образувал на колеџот Линколн во Оксфорд.

Наводи

уреди
  1. Obituary London Guardian, 4 март 2011.

Надворешни врски

уреди