Неврокоп (општина)

општина во Пиринска Македонија

Општина Неврокоп (офиц. Општина Гоце Делчев; бугарски: Община Гоце Делчев) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Неврокоп (Гоце Делчев). Општината има 13 населени места со вкупно население од 32.169 жители (2011).

Општина Неврокоп
Община Гоце Делчев
Грб на Општина Неврокоп
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија
Местоположба во Пиринска Македонија
Местоположба во Бугарија
Gotse Delchev Municipality Bulgaria map.png
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеНеврокоп (Гоце Делчев)
Управа
 • ГрадооначалникВладимир Москов (БСП)
Површина
 • Вкупна330,210 км2 (127,490 ми2)
Надм. вис.&10000000000000508000000508 м
Население (2015)[1]
 • Вкупно32.169
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоgotsedelchev.bg

ГеографијаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Администрација и политикаУреди

Населени местаУреди

 
Карта на Општина Неврокоп со населените места

Општината има вкупно 12 населени места. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

ИсторискиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди