Најсеауе (германски: Neißeaue, горнолужички: Nysowa łučina) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија. Најисточната точка во Германија се наоѓа во рамките на општината, во селото Дешка, околу 7,5 километри североисточно од Најсеауе, најисточното населено место во Германија.

Најсеауе

Neißeaue

Црква во Цодел
Црква во Цодел
Грб на Најсеауе
Најсеауе во рамките на Германија
Најсеауе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Вајсер Шепс/Најсе
Месни единици 8
Градоначалник Ернст Евалд
Основни податоци
Површина 47,29 км2
Надм. височина 170 м
Население 1.719 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02829
Повик. бр. 035820
Портал neisseaue.de
Местоположба на Најсеауе во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 51°14′50″N 14°58′30″E / 51.24722° СГШ; 14.97500° ИГД / 51.24722; 14.97500Координати: 51°14′50″N 14°58′30″E / 51.24722° СГШ; 14.97500° ИГД / 51.24722; 14.97500

Од создавањето на Германија во 1871 г. до Втората светска војна, оваа титула му припаѓала на селото Ширвинт (денес Кутузово), во Источна Прусија.

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)