Национални олимписки комитети на Океанија

Национални олимписки комитети на Океанија или НОКО (англ. Oceania National Olympic Committees, ONOC) е меѓународна организација во која членуваат 17 национални олимписки комитети (НОК-ови) од Океанија.

Национални олимписки комитети на Океанија
Основана1981
ТипСпортски федерации
СедиштеСува, Фиџи
Членство17 национални олимписки комитети
Службени јазициАнглиски
ПретседателРобин Мичел
ПотпретседателРикардо Блас
Мреж. местоoceaniasport.com/onoc

Организацијата често се состанува со други континентални сојузи на средбите на Здружението на националните олимписки комитети (ЗНОК или ANOC).

Земји-членкиУреди

На табелава се наведени сите членки на организацијата, заедно со годината на основање и признавање од Меѓународниот олимписки комитет (МОК), доколку се разликува од годината на основање на НОК-от.

Земја Код национален олимписки комитет Основан Навод
  Американска Самоа ASA Национален олимписки комитет на Американска Самоа 1987 [1]
  Австралија AUS Австралиски олимписки комитет 1895 [2]
  Кукови Острови COK Спортски и национален олимписки комитет на Куковите Острови 1986 [3]
  СД Микронезија FSM Национален олимписки комитет на Федералните Држави на Микронезија 1995/1997 [4]
  Фиџи FIJ Здружение за спорт и национален олимписки комитет на Фиџи 1949/1955 [5]
  Гуам GUM Национален олимписки комитет на Гуам 1976/1986 [6]
  Кирибати KIR Национален олимписки комитет на Кирибати 2002/2003 [7]
  Маршалски Острови MHL Национален олимписки комитет на Маршалските Острови 2001/2006 [8]
  Науру NRU Олимписки комитет на Науру 1991/1994 [9]
  Нов Зеланд NZL Новозеландски олимписки комитет 1911/1919 [10]
  Палау PLW Национален олимписки комитет на Палау 1997/1999 [11]
  Папуа Нова Гвинеја PNG Олимписки комитет на Папуа Нова Гвинеја 1973/1974 [12]
  Самоа SAM Здружение за спорт и национален олимписки комитет на Самоа 1983 [13]
  Соломони SOL Национален олимписки комитет на Соломонските Острови 1983 [14]
  Тонга TGA Здружение за спорт и национален олимписки комитет на Тонга 1963/1984 [15]
  Тувалу TUV Здружение за спорт и национален олимписки комитет на Тувалу 2004/2007 [16]
  Вануату VAN Здружение за спорт и национален олимписки комитет на Вануату 1987 [17]

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди