Науката во 1920 година

1920 година во науката опфаќа некои значајни настани.

Години во науката
Поврзани теми од периодот
Последната сцена од Акт II на драмата R.U.R од Карел Чапек

Настани

уреди

Наводи

уреди
  1. Asimov, Isaac (September 1979). „The Vocabulary of Science Fiction“. Asimov's Science Fiction.
  2. Zunt, Dominik (2004). „Who did actually invent the word "robot" and what does it mean?“. Karel Čapek (1890-1938). Архивирано од изворникот на 2012-02-04. Посетено на 2011-12-06.