Награда „Голема ѕвезда на македонскиот филм“

„Голема ѕвезда на македонскиот филм“ е награда на Друштвото на филмски работници на Македонија. Со наградата се оддава признание за исклучителен придонес за македонската кинематографија, награда е воведена во 2013 година а традиционално се доделува во рамките на Меѓународниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“.[1]

ДобитнициУреди

Име Дејност Година
Кирил Ценевски филмски режисер и сценарист 2013[1]
Милчо Манчевски филмски режисер 2014[2]
Дарко Марковиќ карикатурист, сатиричар, филмски режисер 2015[3]
Сајмон Пери филмски продуцент 2016[4]
Вардар Филм продуцентска компанија 2017[5]
Милица Стојанова глумица 2018
Љупчо Константинов композитор 2019[6]
Столе Попов режисер 2020[7]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 http://vecer.mk/kultura/bitola-kje-zhivee-od-10-nautro-do-3-po-polnokj-so-brakja-manaki[мртва врска]
  2. http://daily.mk/vesti/milcho-manchevski-dobitnik-nagradata-golema-dzvezda-makedonskiot-2
  3. http://www.antenna5.com.mk/Views/Presentation/EventPreview?a=9434
  4. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2016-08-26. Посетено на 2016-08-26.
  5. http://sdk.mk/index.php/kultura/zlatna-kamera-300-za-zhivotno-delo-za-frantsuskata-legenda-pjer-lom/#.WZwitZLym34.facebook
  6. „Големата ѕвезда на македонскиот филм за композиторот Љупчо Константинов“. Нова Македонија.
  7. https://sdk.mk/index.php/kultura/festivalot-braka-manaki-ke-se-odbelezhi-na-19-septemvri-godinashni-laureati-se-oskarovetsot-kaminski-i-stole-popov/