Бајрам Северџан (Скопје, 1966) — македонски глумец со ромско потекло.[1] [2]

Филмографија уреди

Филмографија на
Год. Назив Улога
1990-ти
1997 Џипси меџик Барам-Коџак
1998 Црна мачка, бел мачор Матко Дестанов
2000-ти
2004 Како убив светец Средовечен човек
2004 Случајна сопатничка
2010-ти
2012 Трето полувреме
2014 До балчак
2016 На млечниот пат Проводаџија
2017 Iron story Перхан
2017-2020 Преспав Лоренцо
2020-ти
2020 Хомо ТВ-филм Гробник
2021 Преспав ТВ-серија Лоренцо
2024 Недела ТВ-филм Мазлам
2024 Утре Наутро ТВ-филм

Наводи уреди

  1. „Bajram Severdzan - Rotten Tomatoes“. www.rottentomatoes.com (англиски). Посетено на 2023-01-21.
  2. „Bajram Severdžan • TvProfil“. tvprofil.com. Посетено на 2023-01-21.

Надворешни врски уреди