Музеј Сантрал Истанбул

Музејот Сантрал Истанбул (турски: Santralİstanbul) е музеј кој се наѓа во Ејуп, Истанбул, Турција. Музејот бил основан во 2002 година и истиот е наменет за уметнички и културни дела. Комплексот се состои од една модерна зграда каде се наоѓа музејот на уметноста, потоа енергетски музеј и амфитеатар, концертни сали и јавна библиотека. Во периодот од 1914-1983 година објектот служел за снабдување со електрична енергија на градот.

Музеј Сантрал Истанбул
Santralİstanbul Müzesi
Карта
Општи податоци
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција

Планот за претворање на објектот во музеј бил на младиот стопанственик Огуз Озерден, основач на Универзитетот Билги. Тој успеал да ја убеди владата на Реџеп Тајип Ердоган и министерството за енергетика и природни ресурси да го искористат неговиот план.[1] Договорот бил потпишан во 2004 година.[2] Свеченото отворање на музејот се случило на 8 септември 2007 година. Музејот бил посетуван од страна на околу 1.500.000 посетители.

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди

41°4′2″N 28°56′45″E / 41.06722° СГШ; 28.94583° ИГД / 41.06722; 28.94583