Морконеопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Мориконе
општина
Comune di Moricone
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто (покраина)
ПоделоциБокичи, Канепино Писконе, Коле Алто, Коле ди Сера, Колонија Касета, Косте, Чуфијано, Фјоренца, Фонтана Ветика, Фозана, Гали, Гјамбелардини, Лаичи, Мачија, Монтања, Монти, Морконе Скала, Пијано, Пијано Виола, Понепескосардо, Понте Стрето, Сасинора, Селвапијана, Сола, Стаутиери, Торе, Цеоли
Површина
 • Вкупна100,40 км2 (3,880 ми2)
Надм. вис.&10000000000000680000000680 м
Население (2005-10-312.[1])
 • Вкупно5.466
 • Густина0,54/км2 (1,4/ми2)
ДемонимMorconesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82026
Повик. бр.0824
Светец-заштитникСветои Бернардо од Сиена
Слава20 мај
Мреж. местоwww.comune.morcone.bn.it/la_citta/dati.htm

НаводиУреди

  1. All demographics and other statistics: Italian statistical institute Istat.