Милош Дегенек (/ˈмɪlɒʃ ˈdɛɡənɛк/ МИЛИ-osh СТЕ-ə-nek;[3] ,(српски: Милош Дегенек) ;[4][5] роден на 28 април, 1994 година) е австралиски професионален фудбалер кој игра како одбранбен играч за Црвена Ѕвезда од Белград и фудбалската репрезентација на Австралија.

Милош Дегенек
Cameroon-Australia (20) (cropped).jpg
Дегенек со Австралија во 2017 година на Купот на Конфедерации
Лични податоци
Полно име Милош Дегенек[1]
Роден на 28 април 1994 (1994-04-28) (25 г.)[1]
Роден во Книн, Српска Краина, Хрватска[б 1]
Држава Австралија Австралија,  Србија (од 2012)
Висина 1.87 m[2]
Позиција Одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда
Број 5
Младинска кариера
Бонириг Вајт Иглс
0000–2012 АИС
2012–2013 Штутгарт Штутгарт
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013–2015 Штутгарт II Штутгарт II 9 (0)
2015–2017 Минхен 1860 Минхен 1860 33 (1)
2017–2018 Јокохама Ф. Маринос Јокохама Ф. Маринос 37 (2)
2018– Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда 5 (0)
Репрезентација
2009–2011 Австралија Австралија под 17 7 (1)
2012 Србија Србија под 23 8 (0)
2015 Австралија Австралија под 23 4 (0)
2016– Австралија Австралија 18 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 2 септември 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 2 June 2018

Дегенек ги претставувал Србија и Австралија во младинските нивоа пред да го направи своето сенорско меѓународно деби за Австралија против Англија во 2016 година.

БиографијаУреди

Дегенек е роден во 1994 година во Книн, во тоа време главниот град на Република Српска Краина. Неговото семејство била дел од српската популација на Хрватска која побегнала од Граѓанската војна во Хрватска во српската престолнина Белград во 1995 година за време на Операцијата Бура, каде што тие живееле како бегалци во сиромаштија и биле предмет на НАТО воздушни напади за време на Косовската Војна во 1999 година.[6] Една година подоцна, тој и неговите родители се преселиле во Сиднеј, Австралија.[7]

Клупска кариераУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „FIFA Confederations Cup Russia 2017: List of players: Australia“ (PDF). FIFA. 2 July 2017. стр. 1. Архивирано од изворникот (PDF) на 24 July 2017. конс. 21 July 2017. 
  2. „Milos Degenek“. Socceroos. Football Federation Australia. конс. 4 February 2018. 
  3. „England vs Australia Full Match – Friendlies 27 May 2016 (2ST)“. 27 May 2016. конс. 17 November 2017. 
  4. „mȉo“ (Serbo-Croatian). конс. 18 March 2018. Mìloš 
  5. „degènek“ (Serbo-Croatian). конс. 18 March 2018. Degènek 
  6. Armin Gibis (21 August 2015). „Flucht, Armut, Bomben: Milos Degenek ist ein Kämpfer“ [Flight, poverty, bombs: Milos Degenek is a fighter] (German). Münchner Merkur. конс. 6 June 2016. 
  7. Degenek's tumultuous journey to the top“, FIFA Official Website, 29 август 2017.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>, или пак недостасува завршно </ref>.