Милинхаген-Ебелиц

Милинхаген-Ебелиц (германски: Millienhagen-Oebelitz) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Милинхаген-Ебелиц
Милинхаген-Ебелиц во рамките на Германија
Милинхаген-Ебелиц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Францбург-Рихтенберг
Градоначалник Улрих Детман
Основни податоци
Површина 25,49 км2
Надм. височина 19 м
Население 325 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18461
Повик. бр. 038322
Портал www.amt-franzburg-richtenberg.de
Местоположба на Милинхаген-Ебелиц во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°11′N 12°49′E / 54.183° СГШ; 12.817° ИГД / 54.183; 12.817

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)