Метилпреднизолон

хемиско соединение

Метилпреднизолонот, е кортикостероиден лек кој врши супресија на имуниот систем и го намалува воспалението.[1] Состојби при кои се употребува се кожни болести, ревматски заболувања, алергии, астма, ангина, ХОББ, одредени канцери, мултипла склероза, и како дополнителна терапија при туберкулоза.[1] Се администрира преку уста или како инјекција во вена или во мускул.[1]

Метилпреднизолон
Систематско (IUPAC)
(1S,2R,8S,10S,11S,14R,15S,17S)-14,17-dihydroxy-14-(2-hydroxyacetyl)-2,8,15-trimethyltetracyclo[8.7.0.02,7.011,15]heptadeca-3,6-dien-5-one
Клинички податоци
Заштитени имињаУрбазон, Лемод-Солу, Лемод-Депо, Преднол, Адвантан, други
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa682795
Licence dataUS FDA:врска
Бременосна
категорија
  • AU: A
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на издавање
  • UK: POM (само на рецепт)
  • US: само
Начин на
примена
IV, IM, by mouth
Фармакокинетички податоци
Врзување за белковините78%
Метаболизамliver primarily, kidney, tissues; CYP450: 3A4 substrate
Полувреме на елиминацијаurine; Half-life: 18-26h (biological)
Назнака
CAS-број83-43-2 Ок
ATC кодD07AA01 D07AC14, D10AA02, H02AB04
IUPHAR/BPS7088
DrugBankDB00959 Ок
ChemSpider6485 Ок
UNIIX4W7ZR7023 Ок
KEGGD00407 Ок
ChEBICHEBI:6888 Ок
ChEMBLCHEMBL650 Ок
Синоними(6α, 11β)-11,17,21-trihydroxy-6-methyl-pregna-1,4-diene-3,20-dione
Хемиски податоци
ФормулаC22H30O5
Моларна маса374.471 g/mol
  (провери)

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Methylprednisolone“. The American Society of Health-System Pharmacists. Архивирано од изворникот на 27 November 2016. Посетено на 8 December 2016.