NGC 4501спирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Месје 88
Поглед кон Месје 88
Поглед кон Месје 88
Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 31 м 59 с
Деклинација +14° 25' 11""
Положбен агол 140°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
9,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,4
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 6,8' x 3,7'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 18 март 1781
Други ознаки M 88, UGC 7675, MCG 3-32-59, CGCG 99-76, VCC 1401

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4501 се споменува и како M 88, UGC 7675, MCG 3-32-59, CGCG 99-76, VCC 1401.

ОткривањеУреди

Телото е откриено на 18 март 1781 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4501 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 4501 има привидни димензии од 6,8' х 3,7'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 31 м 59 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +14° 25' 11"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 140°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4501 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 41517. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 193; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 880. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1576.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди