NGC 2068отсјајна маглина во соѕвездието Орион, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Месје 78
Поглед кон Месје 78
Поглед кон Месје 78
Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 46 м 45 с
Деклинација + 0° 4' 48"
Податоци од набљудување
Вид на тело отсјајна маглина
Морфолошки вид RN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
8
Физички податоци
Привидни димензии 8' x 6'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена март 1780
Други ознаки M 78, DG 80

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2068 се споменува и како M 78, DG 80.

ОткривањеУреди

Телото е откриено во март 1780 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2068 е од видот RN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 8 m.[2] NGC 2068 има привидни димензии од 8' х 6'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 46 м 45 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 0° 4' 48".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 2068 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 226; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 116. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 435.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди