Месје 70

збиено ѕвездено јато

NGC 6681збиено ѕвездено јато во соѕвездието Стрела, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Месје 70 Поглед кон Месје 70
Поглед кон Месје 70
Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 43 м 12,7 с
Деклинација -32° 17' 29""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид V
Привиден сјај
(видлив)
7,8
Физички податоци
Привидни димензии 8' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 31 август 1780
Други ознаки M 70, GCL 101, ESO 458-SC3

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6681 се споменува и како M 70, GCL 101, ESO 458-SC3.

ОткривањеУреди

Телото е откриено на 31 август 1780 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6681 е од видот V.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,8 m.[2] NGC 6681 има само една позната привидна димензија, која изнесува 8'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 43 м 12,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -32° 17' 29"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6681 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 378; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7411. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 3.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди