Меркиш Буххолц

град во Германија

Меркиш Буххолц (германски: Märkisch Buchholz) — мал град во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Даме, 20 километри северозападно од Либен (Шпревалд) и околу 50 километри југоисточно од Берлин.

Меркиш Буххолц
Црква во Меркиш Буххолц
Црква во Меркиш Буххолц
Црква во Меркиш Буххолц
Грб на Меркиш Буххолц
Меркиш Буххолц во рамките на Германија
Меркиш Буххолц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Шенкенлендхен
Градски единици 3
Градоначалник Бјанка Урбан (СГ)
Основни податоци
Површина 24,65 км2
Надм. височина 42 м
Население 836 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15748
Повик. бр. 033765
Портал www.maerkischbuchholz.de
Местоположба на градот Меркиш Буххолц во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Карта
Координати 52°06′N 13°45′E / 52.100° СГШ; 13.750° ИГД / 52.100; 13.750

Градот е најмал во Бранденбург. Основан во 12 или 13 век, првото спомнување на градот е од 13 август 1301, опишан како castrum et oppidum Buchholt. Градот бил тешко оштетен во текот на последниот ден на Втората светска војна, поради стратешката положба на реката Даме во борбата кај Халбе. Сојузниот автопат Б179 го поврзува градот директно со Берлин.

Наводи уреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)