Мезер (германски: Möser) — општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Мезер
Грб на Мезер
Мезер is located in Германија
Мезер
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Градоначалник Михаел Бремер (Левица)
Основни податоци
Површина 80 км2
Надм. височина 62 м
Население 8.318 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 104 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39291
Повик. бр. 039222
Портал www.gemeinde-moeser.de
Местоположба на Мезер во рамките на округот Јерихов
Карта
Координати 52°13′N 11°48′E / 52.217° N; 11.800° E / 52.217; 11.800Координати: 52°13′N 11°48′E / 52.217° N; 11.800° E / 52.217; 11.800

НаводиУреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)