Медал „Макс Планк“

награда за физика

Медал „Макс Планк“ (германски: Max-Planck-Medaille) — највисоката награда на Германското физичко друштво (Deutsche Physikalische Gesellschaft, најголемата светска организација на физичари). Се доделува извонредни достигнувања на полето на теориската физика и е наречена во чест на истакнатиот германски научник Макс Планк (1858-1947).

Наградата се даа секоја година, а на наградениот му се врачува златен медал и рачно напишан пергамент.[1]

Список на добитнициУреди

 
Инаугуративната награда: Макс Планк (лево) му го врачува медалот на Алберт Ајнштајн (десно) на 28 јуни 1929 г. во Берлин

Ова е список на досегашните научници наградени со медалот:[2]

НаводиУреди

  1. За медалот Архивирано на 25 декември 2018 г. — Германско дизичко друштвопосет. 26 февруари 2020 г
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2018-12-25. Посетено на 2015-03-06.

Надворешни врскиУреди