Мачкино Око (маглина)

планетарна маглина во соѕвездието Змеј

Мачкино Око (NGC 6543 или Колдвел 6) — планетарна маглина во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Мачкино Око (маглина)
{{{опис}}}
Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 58 м 33,4 с
Деклинација +66° 38' 1""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
8,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
8,8
Физички податоци
Привидни димензии 0,33' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 15 февруари 1786
Други ознаки PK 96+29.1, 7ZW 759, CS=11.4, Cat eye nebula

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Мачкино Око и NGC 6543 се споменува и како Caldwell 6, PK 96+29.1, 7ZW 759 i CS=11.4.

ОткривањеУреди

Телото е откриено на 15 февруари 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, Мачкино Око е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 8,8 m.[2] Мачкино Око има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,33'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 58 м 33,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +66° 38' 1"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на Мачкино Око е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 30; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4212. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 550.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди