Мартенсраде (германски: Martensrade) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Мартенсраде
Грб на Мартенсраде
Мартенсраде во рамките на Германија
Мартенсраде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Зелент/Шлезен
Градоначалник Улрике Раб
Основни податоци
Површина 19,53 км2
Надм. височина 76 м
Население 979 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24238
Повик. бр. 04384
Портал www.amt-selent-schlesen.de
Местоположба на Мартенсраде во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°16′N 10°24′E / 54.267° СГШ; 10.400° ИГД / 54.267; 10.400

Наводи

уреди
  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)