Маркус Бабел

германски фудбалер

Маркус Бабел (роден на 8 септември, 1972 година, во Минхен) — германски фудбалски тренер и поранешен фудбалер, играч од одбраната.

Маркус Бабел
Лични податоци
Роден на 8 септември 1972(1972-09-08)(51 г.)
Роден во Минхен, Германија
Држава Германија Германија
Висина &100000000000001860000001,86 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Сегашен клуб Луцерн Луцерн (тренер)
Повлекување 2007 (34 г.)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1991-1992 Бајерн Минхен Бајерн Минхен 12 (0)
1992-1994 Хамбургер Хамбургер 81 (7)
1994-2000 Бајерн Минхен Бајерн Минхен 122 (8)
2000-2004 Ливерпул Ливерпул 32 (3)
2003-2004Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс 95 (16)
2004-2007 Штутгарт Штутгарт 95 (16)
Репрезентација
1992-1993 Германија Германија 21 12 (0)
1995-2000 Германија Германија 51 (1)
Раководител на екипите
2007–2008 Штутгарт Штутгарт (асистент)
2008–2009 Штутгарт Штутгарт
2010-2011 Херта Херта Берлин
2012 Хофенхајм Хофенхајм
2014- Луцерн Луцерн
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 25 април 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Во моментов ја води екипата на Луцерн во Швајцарската Супер лига.

Надворешни врски

уреди