Марија Муратовска-Наумовска

македонски сопран

Марија Муратовска-Наумовска (17 јуни 1955 во Скопје) — македонски сопран.[1]

Марија Муратовска-Наумовска
Роден Марија Муратовска
17 јуни 1955
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонка
Занимање сопран

ЖивотописУреди

Дипломирала пијано и соло пеење и магистрирала во истата област на Факултетот за музичка уметност во Скопје. Универзитетски професор, наставник по соло пеење. Настапувала на концертниот подиум како пејачка со соло рецитали, во вокално-инструментални дела и на оперската сцена. Гостувала во САД, Шведска,Германија и Италија.

НаводиУреди

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Муратовска-Наумовска“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. 998. Text "series " ignored (help)