Марио Варгас Љоса

Марио Варгас Љоса (роден на 28 март 1936; шпански: Mario Vargas Llosa) - перуански писател, политичар, новинар и есеист. Љоса е еден од водечките романописци и есеисти од Латинска Америка, како и еден од водечките автори од својата генерација и од авторите на „латиноамериканскиот процут“. Во 2010 ја доби Нобеловата награда за литература „за неговата картографија на структурите на моќта и острото отсликување на отпорот, револтот и поразот на поединецот.“ [1]

Марио Варгас Љоса Nobel prize medal.svg
Mario Vargas Llosa (2010).jpg
Марио Варгас Љоса во 2010
НационалностПеруанец, Шпанец
Апсолвент наДржавниот универзитет од Сан Марксо
Универзитетот од Мадрид
Значајни наградиНобелова награда за литература
2010
Сопруг/аХулија Уркиди (1955–1964)
Патрисија Љоса (1965–денес)
ДецаАлваро Варгас Љоса
Гонсало Варгас Љоса
Моргана Варгас Љоса
мрежно место
http://www.mvargasllosa.com

ЖивотописУреди

Еден син на Љоса се вика Алваро.[2]

ТворештвоУреди

Варгас Љоса се прославил во 1960-те со романитеГрадот и кучињата“ (La ciudad y los perros, 1963), „Зелената куќа“ (La casa verde, 1965) и „Разговор во катедралата“ (Conversación en la catedral, 1969).

НаводиУреди

  1. „The Nobel Prize in Literature 2010“. Nobelprize. 7 октомври 2010. Посетено на 7 октомври 2010.
  2. Gabrijel Garsija Markes, Pukovniku nema ko da piše. Beograd: Sezam Book, 2012, стр. 114.

Надворешни врскиУреди